خانه | تازه های فرهنگی،هنری،اجتماعی | برگزیدگان جایزه فرشته معرفی شدند/ حرف‌های حقیقی برای بزرگداشت علیرضا رمضانی

برگزیدگان جایزه فرشته معرفی شدند/ حرف‌های حقیقی برای بزرگداشت علیرضا رمضانی

hختتامیه سومین دوره جایزه فرشته همراه با اهدای جوایز برگزیدگان و بزرگداشت علیرضا رمضانی، مدیر نشر مرکز برگزار شد.

به گزارش “سایت استقلال افتخار آسیا به نقل از “خبرگزاری خبرآنلاین، مراسم اختتامیه سومین دوره جایزه فرشته با اجرای مسعود فروتن و با حضور احمد مسجدجامعی، احمد پوری، لیلی گلستان، فریبا وفی، سیامک گلشیری، محمد چرمشیر، پوریا عالمی، عباس یاری، ابراهیم حقیقی، علیرضا رمضانی، بهرام دهقانی، مرضیه برومند، محمدرضا غفاری، حسن زاهدی، علیرضا تابش، منوچهر شاهسواری، فرشته طائرپور، غزل شاکری، همایون ارشادی، حبیب رضایی و… عصر پنجشنبه چهارم خرداد در مجموعه فرهنگی هنری شهرکتاب فرشته برگزار شد.

در ابتدای مراسم، سیدصالح بهشتی؛ مدیر مجموعه شهرکتاب فرشته درباره چگونگی شکل‌گیری این جایزه گفت: «هنگامی که شهرکتاب راه‌اندازی شد آرزوی ما این بود که تنها شهر کتابی باشیم که بیشترین اتفاقات فرهنگی هنری در آن برگزار شود و همین شد که در سه سال اخیر شاهد برگزاری بیش از ۴۰۰ برنامه در حوزه‌های مخالف فرهنگی بودیم.»

او همچنین اضافه کرد: «جنس جایزه فرشته متفاوت با این رویدادهایی بود که در شهرکتاب برگزار شد و علت این تفاوت این هست که این جایزه از سوی شهرکتاب فرشته متولد شد و همه ما بدون هیچ چشم داشتی به تولد آن کمک کردیم. اتفاقی که مهم‌ترین هدفش ایجاد پل ارتباطی میان جوانان مستعد و علاقه‌مند با حوزه ادبیات بود. اتفاقی که در دوره سوم افتاد این بود که صدای ما در بیرون از مرزهای ایران نیز شنیده شد و تعدادی از شرکت‌کنندگان ما کسانی بودند که خارج از ایران زندگی می‌کردند. ما در دو دوره گذشته امکانی فراهم آوردیم تا آثار برگزیدگان هر دو دوره به شکل کتاب منتشر شود.»

در ادامه مراسم، اوژن حقیقی دبیر سومین دوره جایزه فرشته گزارش دبیرخانه را قرائت کرد: «مفتخریم که مراسم اهدای جوایز سومین دوره‌ جایزه فرشته را با موضوع عصر جمعه در دو بخش داستان کوتاه و فیلم کوتاه را با شما جشن می‌گیریم.»

او در ادامه گفت: «جایزه فرشته با هدف ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و حمایت از نویسندگان و هنرمندان جوان و با استعداد از شهریور ۱۳۹۳ در شهرکتاب فرشته آغاز به کار کرد و هدف اصلی آن حمایت از جوانان مستعد در حوزه فرهنگ و هنر است.»

حقیقی افزود: «هیئت انتخاب بخش داستان (بر اساس حروف الفبا)، فرهاد توحیدی‌، محمد چرمشیر، پوریا عالمی، سیامک گلشیری، مهسا محبعلی، فاطمه معتمد آریا، هیئت داوران بخش داستان (بر اساس حروف الفبا) احمد پوری، لیلی گلستان و فریبا وفی هیئت داوران بخش فیلم کوتاه (بر اساس حروف الفبا) کیومرث پوراحمد، کیانوش عیاری و هوشنگ گلمکانی بودند که ما را در این مهم یاری کردند که از تمامی آنها بسیار سپاسگزاریم.»

او درباره آمار شرکت‌کنندگان این دوره گفت: «دوره سوم جایزه فرشته از دی ماه ۱۳۹۵ آغاز و تا ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ تعداد ۳۷۸ داستان کوتاه برای دبیرخانه جایزه فرشته ارسال شد که از این تعداد ۱۸۱ نفر مرد و ۱۹۷ نفر از آنها زن بودند.»

دبیر این جایزه درباره بخش فیلم گفت: «در بخش فیلم کوتاه‏‏، هیئت داوران هیچ کدام از آثار رسیده به دبیرخانه جایزه فرشته را شایسته‌ کسب جایزه ندانستند.»

در ادامه مراسم فیلم کوتاهی از دومین دوره جایزه فرشته پخش شد و پس از آن سیامک گلشیری، پوریا عالمی و محمد چرمشیر برای اهدای جایزه نفرات دهم تا چهارم بخش داستان به روی صحنه آمدند که اسامی برندگان بدین شرح بود: (به ترتیب نفرات دهم تا چهارم) لیلی عرفانیان، حمید رضازاده، روشنک مرادی، سارا اژدر تاجدینی، آرش محمودی‌سرداری، معصومه ذکریای بین کلایه، میثم فرهمندیان.

بزرگداشت علیرضا رمضانی مدیر نشر مرکز

در بخش دیگر این برنامه فروتن با ابراز خوشحالی از این که مدت هاست مراسم‌های بزرگداشت پیش از درگذشت اشخاص و چهره های ماندگار صورت می گیرد توضیح داد: «جامعه ما در برابر کسانی که حقی دارند، مسئول و متعهد باید باشد تا افراد متوجه خودشان، جامعه و هنرمندان اطرافشان باشند. امروز قرار است از مردی بزرگ تقدیر کنیم.»

ابراهیم حقیقی نخستین سخنران این بزرگداشت بود. او گفت: «از کودکی اهالی کتاب و کتابخانه‌ها برایم  مقدس بشمار می‌آمدند. در خانواده‌ای بزرگ شدم که اهل کتاب نبودند، پدرم عکاسخانه داشت و مادرم همیشه پول توجیبی‌ام را زیاد می‌کرد چون می‌دانست که کتاب می‌خرم، در این بین مدیر مدرسه‌ام مرا در جهت کتابخوانی حمایت می‌کرد. گاهی فکر می‌کردم اگر مال و منالی نداشتم که برای فرزندم باقی بگذرام اما دست‌کم کتابخانه‌ای دارم که برایش به یادگار بماند. علیرضا رمضانی سعادتی داشت که در خانواده‌ای اهل کتاب متولد شود. من به شخصه از سال ۷۶ با ایشان به عنوان طراح جلد همکاری‌ام را آغاز کردم؛ همکاری که خیلی زود تبدیل به دوستی شد. چند سال پیش قراردادهایی که بین من و ایشان نوشته شده بود را مرور می کردم؛ چیزی قریب به هزار نسخه بود. افتخار دوستی با او چنان برایم مغتنم بود و هست که احساس دلتنگی زیادی می‌کنم.»

لیلی گلستان از داوران بخش داستان این مسابقه دیگر سخنرانی بود که برای تقدیر از مدیر نشر مرکز سخنانی را بیان کرد. او گفت: «۴۷ سال است که مترجم هستم و در ۲۷ سالگی کتاب «زندگی و دیگر هیچ» را ترجمه کردم. در تمام مدت فعالیتم در این عرصه با پنج ناشر بیشتر کار نکردم و بیشترین کتاب‌های من را نشر مرکز منتشر کرد. آقای رمضانی انسان محترمی است هم خودشان و هم سایر همکارانشان در این انتشارات. از خصوصیات بارز ایشان منضبط بودن و سختگیر بودنشان است. گاهی با خود فکر می کردم کمی انعطاف داشتن و کمتر سختگیر بودن بهتر است اما اواخر به این نتجیه رسیدم که در فضای کنونی این گونه چارچوب‌ها هر قدر که محکم‌تر باشند بهتر است، شاید خوب باشد من نیز از ایشان الگو بگیرم و سفت و محکم بایستم. مجموعه آثاری که در این نشر منتشر شده نشان می‌دهد که ۹۵ درصد آثار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند و به شخصه افتخار دارم که ایشان ناشر آثار من هستند.»

احمد مسجدجامعی سخنران بعدی این بزرگداشت بود، او گفت: «به راستی از برگزاری چنین مراسمی بسیار خوشحال هستم. یکی دیگر از ویژگی‎‌های مهم نشر مرکز این بود که  تبدیل به پاتوق نویسندگان و مترجمان شد و رفتار و شخصیت آقای رمضانی نیز به نوبه خود سبب احترام هرچه بیشتر به این حوزه شد. نمی‌دانم کتاب اولی ها در این‌جا چه جایگاهی دارند. زمانی که وزیر بودم فکر می کردم نسلی از جوانان که کار اولی هستند دسترسی به نشر ندارند و نگرانیم این بود که کارهایشان به جایی نرسد.»

او در ادامه گفت: «کاری که دوستان در شهرکتاب انجام می دهند و انتظار می‌رود که شبکه شهرکتاب به صورت کلی پی گیرد؛ کمک هر چه بیشتر به عرضه کتاب های نویسندگان اول است و جا دارد که در همین جا از دست‌اندرکاران این اتفاق هنری و البته داوران محترم این جایزه قدردانی کنم.»

در پایان مراسم نیز لیلی گلستان، فریبا وفی و احمد پوری برای اهدای جوایز نفرات اول تا سوم سه بخش جایزه فرشته روی صحنه حضور یافتند. فریبا وفی نام مرضیه نجف پور را قرائت نمود که جایگاه سوم را به خود اختصاص داده بود، نفر دوم، مرتضی فرجی که احمد پوری نامش را خواند و در نهایت برنده این جایزه و نفر اول با قرائت لیلی گلستان پگاه ارشدی فر معرفی شد.

درباره‌ی حسن صانعی پور

همچنین ببینید

نگاهی متفاوت به حواشی سال گذشته برنامه «هفت»

بهروز افخمی ضمن اشاره به حواشی سال گذشته برنامه «هفت»، واکنش رییس سازمان صداوسیما به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *