خانه | اخبار ورزشی ایران | آیا این فصل، فصل لیورپول است؟ ( به قلم حمیدرضا صدر)

آیا این فصل، فصل لیورپول است؟ ( به قلم حمیدرضا صدر)

به گزارش سایت استقلال افتخار آسیا به نقل از ورزش سه: تساوی هایی که میان شان دو تساوی با سوتهامپتون، تساوی با وستهام و ساندرلند هم جلب نظر می کردند.

رویا و باز هم رویا

 

آنها همیشه در آغاز فصل نو جمله “این فصل، فصل ما است” را تکرار کرده اند. همان هایی که فصل پیش را  با سه پیروزی برابر منچسترسیتی قهرمان لیگ، و راهیابی به فینال لیگ قهرمانان در رتبه چهارم لیگ به پایان بردند. ولی لیورپولی ها این بار دلایل پرشماری برای بدل کردن رویا به واقعیت دارند: هفت پیروزی طی نه بازی تدارکاتی با بیست و شش گل زده آماری خیره کننده بشمار می رود، آماری شامل زدن پنج گل به ناپولی، سه گل به تورینو، دو گل به منچسترسیتی و چهار گل به منچستریونایتد. در آن دیدارها فقط یک نقطه سیاه جلب نظر می کند، شکست طعنه آمیز ۳-۱ برابر تیم سابق یورگن کلوپ، برابر دورتموند.

 

آنها از ژانویه تاکنون نزدیک ۲۵۰ میلیون پوند خرید کرده اند و همه خطوط تقویت شده اند: فن دایک (مدافع هلندی که با ورودش قلب دفاع را سامان بخشید)، آلیسون (سنگربان گران قیمت برزیلی)، فابینیو (هافبک دفاعی جنگجوی موناکو)، نابی کیتا (مرد بازیساز و استاد نبرد در فضاهای محصور آمده از لایپزیگ) شکیری (مهاجم گوش سویسی با سابقه بازی در بایرن، اینتر و استوک)… از آخرین باری که لیورپول تا مرز قهرمانی پیش رفت چهار سال سپری شده و فقط چهار بازیکن آن دوران در تیم باقی مانده اند. همان فصلی که آنها با دو امتیاز اختلاف قهرمانی را به منچسترسیتی واگذار کردند. ولی این لیورپول در دستان کلوپ پوست انداخته و جوان شده. فیرمینو و فن دایک، ۲۶ ساله هستند و مانه و صلاح و آلیسون ۲۵ ساله. فابینیو تازه وارد ۲۴ ساله است و کیتا باز هم تازه وارد ۲۲ ساله. جو گومز ۲۰ سال دارد و ترنت آلکساندر آرنولد فقط ۱۹ سال. فقط تاتنهام در زمینه جوانگرایی می تواند با لیورپول رقابت کند.

 

تفنگداران آنفیلد

 

سه تفنگدار آنفیلد در فصل پیش ۹۱ گل در همه رقابت ها زدند: محمد صلاح، سادیو مانه و روبرتو فیرمینو. صلاح طی یک فصل سحرآور ۴۴ بار دروازه ها را باز کرد، فیرمینیو ۲۷ گل زد و مانه ۲۰ گل. لیورپول در لیگ برتر ۸۴ گل زد و  دومین خط حمله را پس از سیتی با ۱۰۱ گل به رخ کشید. تاتنهام که سومین خط حمله را معرفی کرد ۱۰ گل کمتر از مردان کلوپ زده بود. لیورپول در لیگ قهرمانان، سوای رئال مادرید در فینال، حداقل پنج بار دروازه حریفانش را طی دو دیدار گشود: ۸ گل برابر اسپارتاک، ۵ گل برابر سویا، ۱۰ گل برابر ماریبار، ۵ گل برابر پورتو، ۵ گل برابر سیتی و ۹ گل برابر رم.

 

با این وصف لیورپولی ها به گل های بیشتری در فصل پیش رو می نگرند. مردان میانی باید بیشتر از فصل سپری شده دروازه ها را نشانه روند. جوردن هندرسن، امره جان، جینی وینالدوم، جیمز میلنر و آلکسلید چمبرلین در فصل سپری شده جمعا فقط ۸ گل زدند. در حالی که فابینیو در لوشامپیونه ۷ گل زد و کیتا در بوندسلیگا ۶ گل. همین طور شکیری که فصل پیش ۸ گل برای استوک زد. به اینها ویرجیل فن دایک که طی ضربه های ایستگاهی همیشه تهدید کننده بوده را هم اضافه کنیم، همین طور دنیل استاریج که اگر جایی نرود باید کارنامه نومید کننده فصل پیش، فقط ۳ گل در همه رقابت ها را به فراموشی بسپارد.

 

 

گل های دریافتی

 

لیورپول فصل پیش برای نخستین بار از فصل ۱۰-۲۰۰۹ کمتر از ۴۰ گل در لیگ دریافت کرد. در آن آخرین فصل رافا بنیتس در آنفیلد که لیورپول فقط ۳۵ گل خورد و بهترین خط دفاع لیگ پس از منچستریونایتد و چلسی را معرفی کرد، ولی فصل را در رتبه هفتم به پایان برد. لیورپول پیش از آن طی چهار فصل متوالی با رافا کمتر از ۳۰ گل در هر فصل لیگ دریافت کرده بود… مدافعان کلوپ پس از سقوط ۱-۴ در اول پاییز برابر تاتنهام طی فصل پیش، بهترین خط دفاع لیگ را به تصویر کشیدند: ۲۲ گل خورده در ۲۹ بازی، یکی کمتر از منچسترسیتی. ترکیب ویرجیل فن دایک وارد شده در نیم فصل با دژان لاورن بیش از حد دلگرم کننده بود. حالا آلیسون درون دروازه ایستاده و ترکیب دفاعی لیورپول با صلابت تر به نظر می رسد. دو مرد میانی تازه پیوسته دفاع لیورپول را تقویت خواهد کرد. فابینیو احتمالا نقش مرد میانی عقب نشسته و قرار گرفته برابر مدافعان را برعهده خواهد گرفت و نابی کیتا توپ را در مناطقی دور از محوطه جریمه سرخپوش ها به چنگ خواهد آورد.

 

معمای تساوی ها

دوازده تساوی فصل پیش در لیگ – حداقل چهار تساوی بیشتر از هر تیمی در بالای جدول – قیمت سنگینی داشت. تساوی هایی که میان شان دو تساوی با سوتهامپتون، تساوی با وستهام و ساندرلند هم جلب نظر می کردند. آن تساوی ها در فصل پیش رو باید بدل به پیروزی شوند و مرز ۷۵ امتیاز فصل سپری شده را پشت سر بگذارند. یادمان نرفته قرعه این بار به لیورپول لبخند زده و چهار بازی آخرشان در لیگ برابر کاردیف، هادرزفیلد، نیوکاسل و وولوز خواهد بود.

 

حمیدرضا صدر

درباره‌ی حسن صانعی پور

همچنین ببینید

کیروش و دوخبر!!

کارلوس کی روش با تساوی بدون گل و با استراتژی ویژه خود توانست ایران را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *