خانه | اخبار ورزشی ایران | سوت آغاز( تحلیلی بر جام های جهانی به قلم فریدالدین تقوی)

سوت آغاز( تحلیلی بر جام های جهانی به قلم فریدالدین تقوی)

سایت استقلال افتخار آسیا

جام جهانی فوتبال بزرگ ترین و جذاب ترین گرد همایی تاریخ فوتبال است و بیستمین جام جهانی در اواسط خرداد در کشور روسیه آغاز خواد شد . تا دوباره عاشقان فوتبال به مدت یک ماه از دیدن بازی های فوتبال لذت ببرند . هرکدام از جام های قبلی یاد آور تصاویری هر چند دور اما جذاب است ک در این مطلب سایه روشن کوتاهی از جام جهانی  ۴۰تا سال اخیر خواهیم داشت :

۱۹۷۸:اولین حضور ایران در جام جهانی، در آن دورانی که تنها ۱۶تیم میتوانستند در این نمایش جهانی حاضر شوند اتفاق افتاد،ایران به عنوان ابر قدرت آسیا راهی مسابقات شد و با تساوی برابر اسکاتلند قدرتمند آن دوران و نیز شکست های سنگین  در مقابل پرو و هلند خیلی زود به خانه بازگشت . در این جام جهانی آرژانتین در حالی در خانه قهرمان شد ک سایه سنگین تبانی با پرو را بر سر خود داشت و پاسارلا توانست جام قهرمانی این مسابقات را بالای سر ببرد

۱۹۸۲:
مهم ترین جذابیت این جام را تله سانتانای فقید با خلق ژوگوبونیتوی جذاب برزیلی رقم زد تیم رویایی برزیل که بنظر بسیاری از کارشناسان جذاب ترین تیم ملی تاریخ فوتبال است با دکترسوکراتس ، زیکو ، فالکائو ، ادر ، سرزو و… این تیم دوست داشتنی نتوانست از پس پائولو روسی و و دینوزوف برآید تا یکی از دوست داشتنی ترین تیم های تاریخ جام های جهانی نتواند به جمع ۴تیم پایانی راه یابدو ایتالیا توانست برای سومین بارفاتح جام جهانی شود
همچنین این جام اولین حضور اسطوره بی بدیل تاریخ فوتبال دیه گو آرماندو مارادونا در جام جهانی نیز بود

۱۹۸۶:
این جام را میتوان یکی از شخصی ترین جام نام گذاری کرد
جام دیه گو آرماندو مارادونا
چرا که او یک تنه به اندازه کل جام خاطره ساخت و تاریخ را رقم زد ،بازی های درخشان او در مقابل کره جنوبی،بلغارستان ،اروگوئه،بلژیک و آلمان غربی والبته دو گل شاهکار او برابر انگلستان که یکی در انتهای مهارت و یکی با خطای هندبه ثمر رسید اوج درخشش یک بازیکن در راه قهرمانی در جام های جهانی است.
گفتنی است گل انفرادی مارادونا به انگلستان که پس گذشتن از سد ۶انگلیسی به ثمر رسید از جذاب ترین صحنه های فوتبال محسوب می شود.
دیگر خاطره ی ماندگار این جام بازی مهیج فرانسه،برزیل در یک چهارم نهایی جام است که به گواه بسیاری زیباترین فوتبال ادوار محسوب می گردد. این جام تنها حضور آلکس فرگوسن کبیر در قامت مربق تیم اسکاتلند نیز هست.

۱۹۹۰:تکرار فینال آلمان آرژانتین که با اخراج دوبازیکن آرژانتین همراه بود تا آرژانتین نتواند با مارادونا دوباره قهرمان جهان شود و لوتار ماتئوس بتواند جام قهرمانی را بالای سر ببرد. دیگر اتفاق جذاب این جام بازی نیمه نهایی ایتالیا ،آرژانتین در ناپل بود که در آن تعداد زیادی از هواداران ناپولی به خاطر مارادونا به جای تیم ملی ایتالیا از آرژانتین و مارادونا حمایت کردند که حواشی بسیاری را به دنبال داشت. حضور شیرهای رام نشدنی کامرون در جمع هشت تیم برتر هم شگفتی مسابقات بود.

۱۹۹۴:در این دوره برزیل که بر خلاف دوره های قبلی تیمی دفاعی بود و چندان زیبا بازی نمی کرد با درخشش روماریو و به به تو پس از۲۴سال دوباره قهرمان جهان شد. آنها در فینال در ضربات پنالتی ایتالیا را شکست دادند برای ایتالیا روبرتو باجیو و فرانکو بارسی پنالتی از دست دادند.
تا ایتالیایی ها با حسرت و افسوس به جام بنگرند. حضور محمد فنایی کمک داور ایرانی در فینال از خاطرات ماندگار ایرانی ها از این جام است.در این جام عربستان که برای اولین بار حضور یافت ، با درخشش سعید العویران توانست به دور بعد صعود کند.همچنین بلغارستان و سوئد با شگفتی سازی به جمع چهار تیم پایانی راه یافتند که بلغارستان در یک بازی تاریخی توانست با گل های بالاکوف و لچکوف در یک چهارم نهایی آلمان قدرتمند را از پیش رو بردارد.
۱۹۹۸:یکی از جذاب ترین و پر ستاره ترین جام های تاریخ .
برزیل ، آلمان ، هلند ، آرژانتین ، ایتالیا و فرانسه با بخشی از بهترین ستارگانشان: رونالدو ، کارلوس ، ماتئوس ، کلینزمن ، برگ کمپ ، باتیستوتا ، باجیو ، هانری و زیدان بخشی از ستارگان بی بدیل این جام بودند. تیم ایران هم پس از ۲۰سال موفق شد به جام جهانی فرانسه راه یابد که پیروزی تاریخی در برابر آمریکا که تنها پیروزی ایران در تاریخ جام های جهانی محسوب می شود و شکست مقابل یوگسلاوی و آلمان وحذف این تیم رویایی ایران حاصل کار بود. فرانسه که از هم امتیازات میزبانی بهره برده بود در فینال با سه گل برزیل را شکست داد و برای اولین بار قهرمان جهان شد.
شگفتی ساز این جام هم کرواسی بود که با درایت میروسلاو بلاژویچ در اولین حضور در جام جهانی به مقام سوم جهان دست یافت.

درباره‌ی حسن صانعی پور

همچنین ببینید

کیروش و دوخبر!!

کارلوس کی روش با تساوی بدون گل و با استراتژی ویژه خود توانست ایران را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *