چند خبر از امارات

۱:تیم‌های ایران، چین، ژاپن، ویتنام، استرالیا، امارات، کره جنوبی و قطر با غلبه بر حریفانشان راهی یک چهارم نهایی شدند و فردا و پس‌فردا برای راهیابی به نیمه نهایی خواهند جنگید. در این گزارش به بررسی اجمالی مرحله یک هشتم نهایی و تقابل تیم‌ها در یک چهارم نهایی می‌پردازیم.

 

 

تورنمنتی که در ۱۲ روز بازی‌های مرحله گروهی و انجام ۳۶ بازی با ۸ تیم خداحافظی کرد طی سه روز و با انجام بازی‌های مرحله یک هشتم نهایی ۸ تیم دیگر را نیز به خانه فرستاد تا اکنون فقط ۸ تیم در جام بمانند. تیم‌های اردن، تایلند، عمان، عربستان، ازبکستان، قرقیزستان، بحرین و عراق با شکست مقابل حریفانشان از جام کنار رفتند. ۵ تیم ژاپن، چین، ویتنام، کره جنوبی و استرالیا از شرق و ایران، قطر و امارات از غرب آسیا در این مرحله حاضرند.

حالا ۷ بازی دیگر فرصت باقی است تا قهرمان آسیا در سال ۲۰۱۹ مشخص شده و پرونده این مسابقات بسته شود.

ژاپن – ویتنام؛ افسانه آبی سامورایی و اژدهای سرخ

بازی ژاپن و ویتنام اولین بازی مرحله یک چهارم نهایی است که روز پنج شنبه ۴ بهمن از ساعت ۱۶:۳۰ در ورزشگاه آل مکتوم دبی به قضاوت محمد عبداله حسن اماراتی برگزار می‌شود.

اگرچه خیلی از کارشناسان و اهالی فوتبال اظهارنظر پارک هانگ سئو قبل از شروع جام مبنی بر شانس قهرمانی ویتنام را اغراق یا شوخی تلقی کردند اما این مربی کره‌ای اکنون مصمم‌تر از همیشه و با اعتماد به نفس بیشتری آماده بازی یک چهارم نهایی هست. آن‌ها حتی در صورت حذف در این مرحله هم عملکرد قابل قبولی از خود به جای گذاشته و کارنامه موفقی در این تورنمنت داشته‌اند. ژاپن با هاجیمه موریاسو چهره‌ای که از خود بعد از ۴ بازی نشان داده بر عکس آنچه که از این تیم در جام جهانی دیده بودیم، ارائه یک فوتبال نتیجه‌گرا مبتنی بر آرایش دفاعی است. از نکات قابل توجه اینکه هاجیمه موریاسو ۵۰ ساله طی چهار فصل از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ سه بار موفق شده بود سانفرس هیروشیما را به قهرمانی جی لیگ برساند. ژاپن روی کاغذ کار سختی برای رسیدن به نیمه نهایی ندارد اما بازی ویتنام مقابل اردن به ویژه در نیمه دوم نشان داد برای مشخص شدن اولین تیم صعود کرده به نیمه نهایی بایستی تا دقیقه آخر بازی ژاپن – ویتنام منتظر بمانیم.

ژاپن از سال ۱۹۹۶ به بعد در مرحله یک چهارم نهایی جام حاضر بوده است. این هفتمین حضور پیاپی آبی سامورایی در یک چهارم است که در شش دوره قبل دو بار حذف و چهار بار به نیمه نهایی صعود کرده‌اند. در سال ۹۶ به کویت ۲-۰ باختند و حذف شدند، در سال ۲۰۰۰ عراق را ۴-۱ شکست دادند، در سال ۲۰۰۴ پس از توقف برابر اردن در ضربات پنالتی این تیم را بردند، در سال ۲۰۰۷ هم با مساوی مقابل استرالیا این تیم را در پنالتی‌ها شکست دادند، در سال ۲۰۱۱ قطر میزبان را ۳-۲ بردند و بالاخره در دوره گذشته مقابل امارات پس از آن که در وقت قانونی به تساوی ۱-۱ رسیدند در ضربات پنالتی باختند و حذف شدند.

ژاپن در این تورنمنت تمام بازی‌های خود را با اختلاف یک گل و به اقتصادی‌ترین شکل ممکن با پیروزی پشت سر گذاشته است. ژاپن با غلبه بر ترکمنستان، عمان و ازبکستان در مرحله یک هشتم نهایی با آمار حدود ۲۵% مالکیت توپ، ۱۹۷ پاس و تنها دو شوت در چارچوب موفق به حذف عربستان مدعی شد. تک گل ژاپنی‌ها روی ضربه کرنر در دقیقه ۲۰ توسط تومیاسو به ثمر رسید.

ویتنام تنها یک بار در مرحله یک چهارم نهایی حاضر بوده است. آن‌ها در شرایطی که در سال ۲۰۰۷ یکی از چهار میزبان مسابقات بودند در مرحله یک چهارم نهایی مقابل عراقی که به قهرمانی آن دوره رسید ۲-۰ مغلوب شدند.

ویتنام با شروع قابل قبول در مقابل تیم عراق و پذیرفتن شکست با اختلاف اندک در دقایق پایانی و شکست برابر ایران، در بازی سوم یمن را با دو گل شکست داد و در شرایط کاملاً مساوی نسبت به تیم لبنان به دلیل دریافت دو کارت زرد کمتر نسبت به آن تیم به شکلی کاملاً دراماتیک به مرحله حذفی صعود کرد. ویتنام در مرحله قبل شگفتی آفرید و اردن شگفتی‌ساز را در ضربات پنالتی حذف کرد.

این دو تیم در تاریخ فوتبال خود تنها دو بار با یکدیگر بازی کرده‌اند که ژاپن پیروز هر دو مسابقه بوده است. ژاپن و ویتنام در تاریخ جام ملت‌ها نیز فقط یک بار با هم روبرو شدند که در سال ۲۰۰۷ ژاپن با نتیجه ۴-۱ موفق به شکست میزبان در مرحله گروهی شد.

ژاپن در این بازی یوشینوری موتو مهاجم خود را که در باشگاه نیوکاسل یونایتد بازی می‌کند به علت دو اخطاره بودن در اختیار ندارد.

امارات-استرالیا؛ نبرد انتقامی میزبان‌ها

بازی امارات و استرالیا آخرین بازی مرحله یک چهارم نهایی است که روز جمعه ۵ بهمن از ساعت ۱۹:۳۰ در ورزشگاه هزاع بن زاید شهر العین برگزار می‌شود. این دو تیم در دوره قبل در مرحله نیمه نهایی به مصاف هم رفتند که استرالیای میزبان موفق شد امارات را ۲-۰ شکست داده و به فینال برسد.

پس از چهار سال میزبانان دو دوره اخیر جام ملت‌های آسیا باز هم به مصاف یکدیگر می‌روند. این بازی می‌تواند یک بازی انتقامی برای اماراتی باشد که در دوره قبل با مهدی علی چهار روز پس از جدال سنگین با ژاپن در ۱۲۰ دقیقه در نیمه نهایی به مصاف میزبان رفت و ۲-۰ باخت. دقیقاً عکس این اتفاق این دوره در امارات از یک مرحله قبل‌تر تکرار شده و استرالیای خسته از بازی ۱۲۰ دقیقه‌ای یک هشتم نهایی مقابل ازبکستان، چهار روز بعد به مصاف میزبان این مسابقات می‌رود.

استرالیا در عمر کوتاه آسیایی شدنش سه بار در مرحله یک چهارم نهایی حاضر بوده است. ساکروس در اولین سال حضور خود در کنفدراسیون فوتبال آسیا در سال ۲۰۰۷ موفق به صعود از گروه شد اما در اولین گام حذفی مقابل ژاپن در ضربات پنالتی شکست خود و حذف شد. استرالیا در سال ۲۰۱۱ در این مرحله در حالی که در پایان نود دقیقه به نتیجه‌ای بهتر از تساوی بدون گل مقابل عراق دست نیافت در وقت اضافه با تک گل هری کیول در دقیقه ۱۱۸ به برتری رسید و به نیمه نهایی صعود کرد. استرالیا در سومین حضور خود در یک چهارم نهایی با دو گل تیم کیهیل چین را شکست داد و به نیمه نهایی رسید. این چهارمین حضور پیاپی استرالیا در این مرحله است.

استرالیا در یک هشتم نهایی آسیا ۲۰۱۹، پس از تساوی بدون گل مقابل ازبکستان موفق شد در ضربات پنالتی ۴-۲ پیروز شود.

امارات در سال ۱۹۹۶ در اولین دوره‌ای که مسابقات یک چهارم نهایی داشت عراق را در وقت اضافه با گل طلایی شکست داد. سال ۲۰۱۵ دومین حضور امارات در یک چهارم نهایی بود که موفق شدند ژاپن مدعی را در پنالتی شکست دهند.

از سال ۲۰۰۷ تا کنون استرالیا در ۲۱ مسابقه مقابل تیم‌های عربی به میدان رفته که در ۱۳ مسابقه پیروز شده، در ۳ بازی به تساوی رسیده و در ۵ بازی متحمل شکست شده است. امارات در مرحله یک هشتم نهایی پس از توقف مقابل قرقیزستان در ۹۰ دقیقه در وقت اضافه با پنالتی احمد خلیل ۳-۲ پیروز شد و به جمع ۸ تیم برتر آسیا آمد. استرالیا و امارات تاکنون در ۵ بازی مقابل هم به میدان رفته‌اند که استرالیا سه بار برده و دو بازی هم مساوی شده است. امارات هیچ گاه موفق به شکست استرالیا نشده است.

کره جنوبی – قطر؛ تقابل بهترین مهاجم و بهترین دفاع آسیا

بازی سوم مرحله یک چهارم نهایی روز جمعه ۵ بهمن در ورزشگاه زاید اسپورت ابوظبی میان دو تیم کره جنوبی و قطر برگزار می‌شود. کره جنوبی با گلی که در دقیقه ۷۷ بازی بحرین از الرمیحی دریافت کرد دیگر جایی در میان تیم‌هایی که تاکنون گل نخورده‌اند ندارد اما همچنان با پائولو بنتو می‌برد و هر ۴ بازی خود در این جام را با پیروزی به پایان رسانده است. این تیم در اولین بازی روز جمعه به مصاف تیم سرحال، جوان و آماده قطر می‌رود که در چهار بازی ۱۱ گل زده و هنوز گلی دریافت نکرده است. این بازی می‌تواند عرصه تقابل سون هیونگ مین بهترین مهاجم آسیا و عبدالکریم حسن دفاع چپ قطری‌ها که به عنوان مرد سال فوتبال آسیا در سال ۲۰۱۸ انتخاب شده باشد.

کره جنوبی در تاریخ جام ملت‌های آسیا شش دوره مرحله یک چهارم نهایی داشته که کره جنوبی مانند ژاپن و ایران در تمام آن‌ها حاضر بوده است. نکته دیگر اینکه در ۵ دوره از این شش دوره کره جنوبی و ایران با هم روبرو شده‌اند. در این ۶ بازی کره‌ای‌ها دو بار مقابل ایران باخته و سه بار پیروز شده است. در دوره قبل نیز کره جنوبی در این مرحله ازبکستان را با دوگل سون هیونگ مین در وقت اضافه ۲-۰ برد.

کره جنوبی در مرحله قبل بحرین را در وقت اضافه شکست داد تا برای هفتمین بار در جمع هشت تیم برتر جام باشد.

کره جنوبی در ۱۴ دوره حضور خود ۲۸ بار با تیم‌های عربی بازی کرده که در ۱۲ بازی به پیروزی رسیده و در ۸ بازی متحمل شکست شده است. سه بازی از هشت بازی‌ای که مساوی شده در مراحل حذفی بوده و به ضربات پنالتی رفته که هر سه بازی را کره جنوبی به حریف عرب واگذار کرده است.

قطر در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۱۱ با صعود از مرحله گروهی در مرحله یک چهارم نهایی حاضر بوده است. در سال ۲۰۰۰ بازی را ۳-۱ به چین باختند و در سال ۲۰۱۱ در حالی که میزبان مسابقات بودند با نتیجه ۳-۲ مقابل ژاپن قهرمان آن دوره شکست خوردند و حذف شدند.

قطر در مرحله یک هشتم نهایی با برتری ۱-۰ مقابل عراق با کاشته زیبای بسام الراوی گام به دور یک چهارم نهایی نهاد.

تیم‌های کره جنوبی و قطر تاکنون ده بار با هم بازی کرده‌اند که سهم کره ۵ برد، قطر  ۳ برد بوده و ۲ بازی هم با مساوی به پایان رسیده است.

کره جنوبی و قطر در تاریخ جام ملت‌های آسیا سه بار با هم روبرو شده‌اند که هر سه در مرحله گروهی و در سه دوره متوالی در جام‌های ۱۹۸۰، ۱۹۸۴ و ۱۹۸۸ بوده است. در جام ۱۹۸۰ کویت، کره جنوبی ۲-۰ قطر را شکست داد اما قطری‌ها ۴ سال بعد در سنگاپور با برد ۱-۰ آن شکست را جبران نمودند اما هیچ یک از دو تیم نتوانستند به نیمه نهایی برسند و حذف شدند. در جام ۱۹۸۸ نیز کره جنوبی موفق شد قطر را در خانه ۳-۲ شکست دهد.

ایران-چین؛ نیمکت‌های فراآسیایی

دومین بازی مرحله یک چهارم نهایی پنج‌شنبه شب و از ساعت ۱۹:۳۰ در ورزشگاه محمد بن زاید ابوظبی میان دو تیم ایران و چین به قضاوت عبدالرحمان الجاسم قطری برگزار می‌شود.

این دومین جدال مارچلو لیپی با کارلوس کی‌روش است اولین تقابل آن‌ها را کیروش در ایام عید در راه جام جهانی برد و این بار لیپی با تیم نه چندان آماده‌اش مقابل تیمی قرار می‌گیرد که حالا پس از چهار بازی از هر نظر آمادگی کامل برای قهرمانی در آسیا دارد.

ایران برای هفتمین بار متوالی پای به بازی یک چهارم نهایی می‌گذارد که ۵ بار آن در مقابل کره جنوبی بوده و تنها ۲ بار در سال‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۴ پیروز شده و چهار بار بازی یک چهارم نهایی را به رقبا واگذار کرده است. ایران سه دوره متوالی از ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ در رسیدن به نیمه نهایی ناموفق بوده و در یک چهارم نهایی حذف شده است.

چین چهار بار به مرحله یک چهارم آسیا رسیده و دو دوره متوالی در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴ موفق به پیروزی در این دور و صعود به نیمه نهایی شده‌اند. سال ۲۰۰۰ موفق به شکست ۳-۱ قطر و در سال ۲۰۰۴ عراق را ۳-۰ شکست دادند. آن‌ها دو بار هم در این مرحله مغلوب حریفان شده‌اند. سال ۹۶ به عربستان ۴-۳ و سال ۲۰۱۵ به استرالیا ۲-۰ باختند و حذف شدند.

در تاریخ جام ملت‌ها ایران و چین شش بار به شرح جدول زیر به مصاف هم رفته‌اند.

ایران و چین ۲۴ بار به مصاف هم رفته‌اند که سهم ایران ۱۴ برد و سهم چین ۶ برد می‌باشد. ۴ بازی نیز با تساوی به پایان رسیده است. بازی خاطره‌انگیز دالیان در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ که با برد ۴-۲ ایران همراه بود جزو به یادماندنی‌ترین بازی‌های این دو تیم است.

تیم‌های ایران و چین در این بازی وحید امیری و ژانگ لین پنگ را به دلیل دو اخطاره بودن در اختیار ندارند.

با انجام بازی‌های مرحله یک چهارم نهایی ۴ تیم صعود کننده به نیمه نهایی مشخص خواهند شد که روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته آینده فینالیست‌های آسیا ۲۰۱۹ تعیین خواهند کرد. دیدار پایانی جام ملت‌های آسیا ساعت ۱۸:۳۰ روز جمعه ۱۲ بهمن در ورزشگاه زاید اسپورت ابوظبی برگزار خواهد شد.

 • ابوالحسن مدرس‌زاده
 • ۲:مارچلو لیپی در شرایطی در نشست خبری پیش از دیدار مقابل ایران حاضر شد که در گفتگو با خبرنگاران همان مشکل همیشگی مربیان ایتالیایی را داشت؛ صحبت نکردن به زبان انگلیسی!
  چین که با مارچلو لیپی به عنوان تیم دوم راهی یک چهارم جام ملت‌ها شده در سخت‌ترین چالش خود اکنون بعد از حذف تایلند برابر ایران قرار گرفته است. آنها در شرایطی که جام را با دو برد ارزشمند استارت زده بودند با شکست در دیدار سوم مقابل کره جنوبی کمی از اعتماد برای مدعی بودن در این جام را از خود دور کردند اما حضور مربی صاحبنامی همچون لیپی مانع از این خواهد شد تا برای پایان نمایش آنها انتظار نکشید.

مارچلو لیپی یک مربی بزرگ ایتالیایی است که شاید یکی از بزرگترین کلکسیون های افتخارات را در موزه شخصی داشته باشد؛ از قهرمانی جهان تا لیگ و اروپا و البته جام در لیگ قهرمانان آسیا بهمراه گوآنگژو چین. مساله ای که در نهایت باعث سپرده شدن نیمکت تیم ملی این کشور شد و اکنون چینی‌ها امیدوار به یک سورپرایز بزرگ هستند.

 

لیپی

نشست خبری سرمربی ایتالیایی زودتر از کارلوس کی‌روش و از ساعت ۱۶:۱۵ به وقت محلی برگزار شد، حضور پرتعداد خبرنگاران چینی و در کنار آن اصحاب رسانه ایرانی پیش از شروع نشست جالب توجه بود و هر دو طرف در گفتگوهای بین خود به دنبال اطلاعاتی از حریف بودند. هر دو مربی هم اینقدر بزرگ و جالب توجه بودند که خبرنگاران ایرانی و چینی بتوانند کری خود را ادامه دار دنبال کنند.

با نزدیک شدن به زمان نشست خبری تمام صندلی‌ها به تسخیر رسانه‌ها در آمد و نکته عجیب اما حضور کم تعداد عکاسان بود. شاید البته پنجمین نشست خبری سرمربیان دو تیم و فریم‌هایی که تکراری و پیش از این نیز ثبت شده بودند مانع از این شد تا آنها رنج سفر و هزینه زیاد تاکسی را متحمل شوند!

 

 

خبرنگاران اما از همان ابتدا که مسوول رسانه‌ای به دنبال تشریح شرایط نشست خبری و قوانین آن بود با بلند کردن دست خود امیدوار بودند تا سهمی از سوال برابر مربی قهرمان جهان را نصیب خود کنند.

لیپی که با گرمکن نایکی و در شرایطی که دو مترجم (انگلیسی_ ایتالیایی) را در کنار خود می‌دید و با همراهی ژنگ ژی کاپیتان چینی ها وارد سالن محل نشست خبری شد. صورت سوخته پیر مردی که اکنون در آستانه شروع هشتمین دهه عمر خود است شاید تنها یک سیگار برگ همیشگی را کم داشت تا برای علاقمندان خود در این نشست دلبری کند!

 

با شروع سوالات البته کلافگی خبرنگاران بیشتر شد و آنها مجبور بودند برای دریافت هر پاسخی عبور از سه زبان را تحمل کنند که باعث افزایش زمانی این برنامه و کم شدن فرصت برای افزایش سوالات می‌شد. سرمربی مشهور و قابل احترام ایتالیایی به دو سوال خبرنگار ایرانی هم پاسخ داد و در میان تمامی کلماتش البته تمجید از قدرت ایران و احترام به حریف دیده می‌شد. جایی که او اکنون بعد از یک باخت  از سرمربی صاحب سبک ایران در انتخابی جام جهانی باید بار دیگر تیمش را مقابل ایران همراهی کند . با این حال بعد از شکست مقابل کره جنوبی و قدرتنمایی ایران در چهار دیدار قبلی می‌تواند شانس او تیمش را به کمترین حد ممکن تصور کرد.اتفاقی که احتمالا پایان دوران حضور او درتیم ملی چین را هم رقم خواهد زد؛چه ، او قصد کناره گیری از شغل گرانقیمتش در چین را بعد از جام ملتها دارد.

لیپی صحبت‌های پایانی خود را به دعوت از همه برای مشاهده نتیجه بازی در پایان بازی اختصاص داد و در شرایطی که  اگر قوانین اجازه می‌داد تمامی نمایندگان رسانه‌ها تمایل به گرفتن عکس یادگاری با او را داشتند مسیر خروجی را طی کرد.او البته بی لبخند و جدی و سرد بود، کمی بی حوصله تر از مربیان جوانی که به آینده شغل شان فکر می کنند و  رسانه ها را از خود نمی رنجانند.

 

وقتی او در آخر راهرو ناپدید می شد، چشممان به یک خبرنگار چینی افتاد که بی توجه به ابهت و جذابیت سرمربی تیمش مشغول بازی در کامپیوتر مرکز خبری بود. درست برعکس ما که همچنان هیجان دیدار با آقای کاریزما را داشتیم … آیا پایان دوره کاری لیپی در چین و عدم توفیق خاص او (منهای پیش بینی بازی فردا) همین بی علاقگی دو طرفه نیست؟

حمید ابراهیمی – ابوظبی

 • ۳:سرمربی تیم فوتبال ایران که امروز با همان تیپ همیشگی حضور در نشست های مطبوعاتی پس از مارچلو لیپی در مرکز خبری مسابقات در ابوظبی حاضر شده بود، نزدیک به ۱۵ دقیقه پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود، خبرنگارانی که درباره موضوعات مختلفی با وی گفتگو کردند.نکته جالب برانگیختن شدن احترام جمعی به سرمربی پرتغالی تیم ملی بود که مثل همیشه در حرف هایش سعی کرد طوری صحبت کند که انگار ایران مدعی بزرگ جام ملت های آسیا نیست. کی روش همچنین از مسعود شجاعی که در این جام فرصت چندانی به بازی او نرسیده به عنوان یک افتخار یاد کرد.

  برویم به مصاحبه سرمربی پرتغالی تیم ملی، او صحبت هایش را چنین آغاز کرد:

  به همه کسانی که به این نشست آمده‌اند خیر مقدم می‌گویم. این بازی برای ما یک بازی دیگر است. هر دو تیم ایران و چین آماده صعود هستند. مهم‌ترین مساله این است که آماده بازی با چین باشیم. در این لحظه، بازی با چین مهم‌ترین بازی زندگی ما است. دلیل آن هم خیلی واضح است؛ صعود به مرحله بعد و انجام بازی دیگر. همیشه بازی پیش‌روی برای مربیان مهم است. چین تیم خیلی خوب و مستحکمی است. آن‌ها تیمی هستند که مربی بزرگی چون لیپی آن را هدایت می‌کند و از نظم و سازماندهی خوبی برخوردار هستند. کار سختی برابر تیم ملی چین خواهیم داشت و از اینکه برابر چین بازی داریم هیجان داریم. از اعتماد به نفس بالایی برخورداریم و معتقدیم از شانس بالایی برخورداریم. ما تیمی جاه‌طلب هستیم و آرزوهای خودمان را داریم و تلاش می‌کنیم از فرصت‌های‌مان در هر مسابقه بهره ببریم.

   

  سرمربی تیم ملی در خصوص تفاوت تیمش با دوره قبل که از خیلی زود از دور مسابقات حذف شدند گفت: در ابتدا تشکر می‌کنم که یادآوری کردید. تفاوت عمده ما این است که هوشیارتر شدیم. فکر نمی‌کنم بعضی موقع‌ها بد باشد که با لبخند به برخی مسائل نگاه کنیم. البته باید این مسئله را بگویم که تمام مسابقات متفاوت هستند و هیچ دو مسابقه‌ای شبیه هم نیست. بازی فردا مقابل چین است و یک داستان و بازی متفاوت است. این یک ماجراجویی جدید برای تیم ملی ایران است و ما بهترین تلاش را می‌کنیم که با اتکا به درس‌هایی که در این چند سال چه شیرین و چه تلخ گرفتیم بازی را با برد پشت سر بگذاریم.

   

  سوال بعدی از کی روش در مورد صحبت های مارچلو لیپی بود که در مورد رنکینگ ایران صحبت کرد و از عملکرد تیم ملی تمجید کرده بود؛ یک خبرنگار ایرانی از کی روش در این مورد پرسید که سال ها تیمش رتبه اول رنکینگ آسیا است و اینکه این موضوع چقدر می تواند در بازی بعدی به تیم ملی ایران برای رسیدن به نیمه نهایی کمک کند که سرمربی پرتغالی اینگونه پاسخ داد:

  شنیدن این صحبت ها و تعریف ها بسیار قابل افتخار است. من سال ها شاگرد مارچلو لیپی بوده ام. من شاگرد این مربی بزرگ هستم. تمام بازی ها برای ما حکم فینال دارد. در اینگونه بازی های حذفی، هیچ تاریخچه ای به شما کمک نمی کند و هیچ آمار و رنکینگی به کمک شما نمی آید و مهم ترین شخصیت، کاراکتر و نظم و انضباط بازیکنان در داخل زمین است و اینکه در آن روز بازیکنان چقدر می توانند احساساتشان را کنترل کنند. امروز هم به بازیکناننم گفتم که فوتبال یک بازی ساده است؛ باید لذت ببرند، بجنگند و سعی کنند گل بزنند. این تاکتیک ما هست و اگر بتوانیم آزادانه و با انگیزه لازم این کار را انجام دهیم، فرصت های خوبی خواهیم داشت و تلاش می کنیم به پیروزی برسیم.

   

   

   

   

  وی در خصوص بازی فردا با تیم ملی چین و ضعف دفاعی آن‌ها نیز گفت:
  مطمئن باشید وظیفه من این است که به عنوان حریف تمام جزییات را مطالعه و نقاط ضعف و قدرت‌ آن‌ها را آنالیز  کنم. چین تیمی است که به لحاظ روحی و روانی بسیار محکم است. آن‌‎ها دو مرتبه عقب افتادند و هر بار به بازی برگشتند که این نشان از روحیه بالای آن‌ها می‌دهد. ولی برای من بهترین بازیکن تیم ملی چین همبستگی تیمی آن‌ها است و نمی‌توانیم بر روی آن چشم بپوشانیم. فلسفه من این است که به تمام تیم‌ها احترام بگذاریم. ولی واقعیت این است که تیمم آنقدر خوب است که به حریف اهمیت نمی‌دهم. مهم‌ترین مطلب این است که بازیکنان بهترین عملکرد خود را داشته باشند. افتخار این را دارم کنار بازیکنی مانند مسعود شجاعی بنشینم که سه جام جهانی را تجربه کرده است و چهارمین حضور در جام ملت‌های آسیا را دارد. در داخل ایران به مردم این نکته را می‌گویم که به این قضیه توجه کنند و احترام بازیکنی مانند مسعود را نگه دارند و قدردان آن باشند.

   

   

  خبرنگاری ایرانی سوال بعدی از کی روش را پرسید؛ او از کی روش در این مورد پرسید که با توجه به گل نخوردن تیم ملی در چهار بازی پیاپی، باید انتظار یک بازی تدافعی از شاگردانش داشته باشیم یا باز هم اولویت کارهای دفاعی خواهد بود و کی روش اینگونه پاسخ داد:

  امیدوار هستیم که فردا هم گل نخوریم و این روند همچنان ادامه داشته باشد. ولی واقعیت این است که من رابطه گل نخوردن و ارائه یک فوتبال هجومی را متوجه نمی شوم. همیشه سعی کردم یک نگاه ساده به فوتبال داشته باشم. دو حالت دارد؛ یا شما توپ را دارید که باید با ذهنیت مثبت بازی کنید و یا ندارید که باید باز هم با ذهنیت مثبت بازی کنید و به دنبال بازپس گیری توپ باشید. ۳۷ سال است که تجربه مربیگری دارم و قبلش هم که فوتبال بازی می کردیم، همیشه نگاهم همین بوده و سعی کردم همیشه به بازیکنانم همین را بگویم؛ اینکه اگر توپ دارید با ذهنیت مثبت بازی کنید و اگر ندارید هم با ذهنیت مثبت بازی کنید و توپ را پس بگیرید و سپس با همین ذهنیت گل بزنید.

   

  کی روش

   

  کارلوس کی‌روش هم‌چنین درباره بازی با چین و اینکه به عنوان مدعی برابر شاگردان لیپی قرار می‌گیرند گفت:
  به هیچ عنوان علاقه نداریم کت یک تیم مدعی را بر تن کنیم. برعکس همیشه تلاش می‌کنیم لباس یک تیم را بر تن کنیم که به تمام حریفان احترام می‌گذارند. سعی می‌کنیم با عملکرد خود نشان دهیم که هر تیمی یک نقطه ضعف و قدرتی دارد. آن هنر بردن را تلاش می‌کنم در این گونه از مسابقات حذفی به بازیکنانم یادآوری کنم. همیشه گفتم همه چیز برای برنده است و بازنده چیزی نصیبش نمی‌شود. من بر روی تجربه بازیکنانم حساب ویژه‌ای باز کردم و باید از لحاظ روحی روانی محکم باشند و احساسات خود را کنترل کنند. مهم ترین نکته این است که با آزادی عمل بازی کنند و خطر ریسک را بپذیرند. به بازیکنانم گفتم این مسابقه دیگر تکرار نمی‌شود و باید با آزادی عمل از آن لذت ببرند.

 

درباره‌ی حسن صانعی پور

همچنین ببینید

کیروش و دوخبر!!

کارلوس کی روش با تساوی بدون گل و با استراتژی ویژه خود توانست ایران را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *