خانه | اخبار ورزشی ایران | آمریکا، مکزیک و کانادا میزبان ۲۰۲۶

آمریکا، مکزیک و کانادا میزبان ۲۰۲۶

به گزارش سایت استقلال افتخار آسیا به نقل از  ورزش سه: کنگره فیفا لحظاتی پیش به پایان رسید و فوتبال مراکش برای دومین بار در جلب آرا برای برگزاری یک جام جهانی ناکام ماند. آنها میزبانی را به اتحادی مجتمع در سه کشور (آمریکا، مکزیک و کانادا) واگذار کردند؛ سه کشوری که گستره برگزاری یک دوره رقابتی جام جهانی را از آمریکای شمالی تا منطقه کارائیب امتداد خواهند داد. جالب اینکه آمریکا قبلا در جنگ میزبانی جام جهانی ۱۹۹۴ همین مراکش را شکست داده بود و این اتفاق برای دومین بار رخ داد. سه کشور کانادا، آمریکا و مکزیک برای میزبانی مشترک شانس بیشتری از مراکش داشتند چراکه مشخصا برگزاری جام جهانی در این سه کشور سرمایه بسیار بیشتری به نسبت مراکش جلب خواهد کرد، همچنین امکانات سخت افزاری کشور آمریکا که میزبان اصلی این تورنمنت خواهد بود قابل قیاس با مراکش نیست.با وجود این که کشورهای مختلفی از مراکش اعلام حمایت کرده بودند، در گزارشی که فیفا چندی پیش منتشر کرده بود بسته پیشنهادی آمریکایی ها نمره ۴ از ۵ و پیشنهاد مراکش نمره ۲.۷ از ۵ را به دست آورده بود و می شد حدس زد که احتمال پیروزی نامزد آفریقایی کمتر از رقیب باشد.

امروز آمریکا برای جلب میزبانی ۱۳۴ رای آورد و مراکش نتوانست بیش از ۶۵ از آرای اعضای کنگره فیفا را به خود جلب کند. انتخاب این میزبان از آنجا اهمیت داشت که دو انتخاب قبلی (روسیه و قطر) مجادلات بسیاری را در سطح جهان به همراه آورده بود که روزنامه نگاران و رسانه ها (بخصوص انگلیسی زبان ها) به شدت به فیفا تاخته و این دو انتخاب را ناشی از پرداخت رشوه های کلان می دانستند.

 

این میزبانی ۳۲ سال بعد از اولین برگزاری جام جهانی در آمریکا انجام خواهد شد. همچنین مکزیک نیز در دو جام جهانی ۱۹۷۰ و ۱۹۸۶ میزبان دو جام جهانی خاطره انگیز بوده است. کانادا هم که اتفاقا اولین تجربه حضور خود درجام جهانی را در همین جام جهانی ۱۹۸۶ جشن گرفته است حالا باید به دنبال ایجاد شرایطی برای حضور مثبت در این رقابت ها باشد که شاید با تعداد تیم های بیشتری برگزار شود و شاید انتخاب ۳ کشور برای میزبانی جام جهانی ناشی از همین تغییر باشد. ایده ای که اینفانتینو در دستور کار دارد تا به جای ۳۲ تیم فعلی ۴۸ تیم در جام جهانی حضور پیدا کنند.

برنده شدن کمپین آمریکا، مکزیک و کانادا و برگزاری جام جهانی در این سه کشور در شرایطی که دولت ترامپ با هر دو کشور همسایه تنش هایی را تجربه کرده است، فصل جدیدی از همکاری آنها را رقم خواهد زد. جالب اینکه با برگزاری جام جهانی در این سه کشور که از لحاظ آب و هوایی شرایط متفاوتی دارند باتوجه به جام جهانی برای اولین بار ۴ فصل را نیز تجربه خواهد کرد. چیزی که شاید این تورنمنت را تبدیل به رقابتی خاطره انگیزتر کند.

 

درباره‌ی حسن صانعی پور

همچنین ببینید

کیروش و دوخبر!!

کارلوس کی روش با تساوی بدون گل و با استراتژی ویژه خود توانست ایران را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *